دانلود کتاب انسان خردمند

این کتاب تاریخی داستان زندگی انسان ها را از ظهور تا عصر امروز به تصویر می کشد. کتاب انسان خردمند اثر یووال نوح هراری است.

دانلود کتاب انسان خردمند

سرانجام، کتاب “انسان خردمند” به زبان فارسی منتشر شده است. این کتاب پس از ترجمه به انگلیسی در سال ۲۰۱۴، به بیش از سی زبان دیگر در مدت کوتاهی ترجمه شد و به مدتی به عنوان یکی از پرفروش‌ترین کتب شناخته شد. این اثر بحث‌های فراوان و احساسات ژرفی را بوجود آورد و شخصیت‌های برجسته‌ای چون اوباما و بیل گیتس آن را به دیگران توصیه کردند. اما چرا این اثر این همه توجه و جدل را به خود جلب کرده است؟
زمان‌ها و محققان مختلف درباره تاریخ بشر نوشته‌اند و تحقیقات بر روی کشف حقایق زندگی انسان همچنان ادامه دارد. اما چه ویژگی‌هایی این کتاب را از دیگر آثار مشابه متمایز ساخته است؟
این ممکن است برایمانند اظهار کرد که تمام تلاش‌های تاکنون برای توصیف تاریخ بشر، به شدت تحت تأثیر باورها و عقاید محققان قرار گرفته است و در این مفهوم، نگاه محوری و الهی بشر در جهان به طور قطعی حفظ شده است. تاریخ توسط انسان‌محوران نوشته شده است و آن‌ها معتقدند که انسان خردمند چیستی منحصر به فرد و مقدس را داراست که در جوانب اساسی از ذات سایر موجودات و پدیده‌ها متمایز است.
از آنجا که خیر اعلا همان انسان خردمند است. خورشید بر زمین تابیده تا گرمایی به انسان بخشد و جانداران و طبیعت سبز اختصاص یافته‌اند تا توسط انسان بهره برداری شوند. ماموریت انسان خردمند یک ماموریت تاریخی است که بر پایه استفاده از هر چیزی که در دامنه توجهش قرار می‌گیرد و غلبه بر هر مانعی که جلوی راهش می‌ایستد، استوار است. از میان حداقل شش گونه انسانی معروف، تنها گونهٔ ما به نام انسان خردمند باقی مانده و گونه‌های دیگر در اثر جنگ‌های ویران‌کننده‌ای که این گونه بر سر آن‌ها وارد کرده، به طور کامل از بین رفتند. عوامل اصلی تحرک‌دهنده تاریخ انسان خردمند، انگیزه برتری است و نشانگر واقعی تحول تاریخی نیز همین تحول در تکنولوژی و ابزارهای مادی است. استثمار نهادینه، نمودار رشد مادی است و اصلاح طبیعت، بهره‌برداری از همه جانداران، و حتی بهره‌برداری از خود انسان توسط انسان، همواره بخش جامعه‌شناسی تاریخ بشر بوده است. تاریخ پیشرفت مادی و رفاه و سعادت انسان خردمند، در برخورد با تاریخ انقراض نسل‌های دیگر انسانی و از بین رفتن گسترده گونه‌های جانوری، به هم ویران شدن نظم طبیعت و عدم تعادل در اکوسیستم دلالت دارد.

در طول تاریخ، انسان نه تنها خودش را بلکه طبیعت درونی و بیرونی خود، دیگر جانداران و حتی طبیعت را نیز تغییر داده است. اما هدف و معنای این تغییرات چیست و انسان خردمند به چه سویی در حال پیشرفت است؟ هیچ کس نمی‌تواند به این سوال پاسخ دقیقی بدهد.

حیوانات در طول میلیون‌ها و میلیارد‌ها سال به تکامل و زندگی خود ادامه دادند تا نیازهایشان را برآورده کنند. اما انسان خردمند با کنترل بر حیات آنان، سعی در تغییر طبیعت آنها دارد تا آنها به جای پاسخگویی به نیازهای خودشان، نیازهای انسان‌ها را برآورده کنند. اهلی‌سازی حیوانات از طریق قوانین هوشمند، به معنای دستکاری در غرایز طبیعی آنها و تبدیل آنها به چیز دیگری بوده است.
۱۰۰ هزار سال پیش، انسان به عنوان یک موجود ناچیز در میان دیگر جانداران در محیط طبیعتش وجود داشت و تأثیرش بر روی محیط زیست بیشتر از دیگر جانداران نبود. اما با کشف آتش، ساخت ابزارهای سنگی و توانایی هماهنگی و همکاری گروهی، این تحولات برای او امکان صعود به رأس هرم جانداران را فراهم کرد و باعث شد که اکوسیستم با سرعت با وجود او سازگار شود. ضرورت تطبیق سریع با محیط زیست باعث احساس ترس و تسلط بر محیط رقابت‌هایش شده است و او را به عنوان یک شخص بسیار بی‌رحم، تهاجمی و خطرناک نمایاند. انقلاب شناختی انسان بی‌ریاضتِ حدود ۷۰ هزار سال پیش آغاز شد و نقش حیاتی در توسعه‌ی انسان داشت. این تحول ژنتیکی، او را به فکر کردن در قالب‌های بیشتر توانمند ساخت و امکان برقراری ارتباطات به زبان‌های متفاوت را فراهم آورد. او حالا قادر بود فضاهای تخیلی را بپوشاند و اسطوره‌هایی ایجاد کند که باعث همکاری و انعطاف پذیری بین انسان‌ها شد. این توانایی به او کمک کرد تا ساختارهای فرضی و سلسله مراتبی، خدایان خیالی و امپراتوری‌ها را پدید آورد و نظام‌های فراگیر و هرم‌های واقعی را خلق کند ، زمینه‌ساز شد تا انسان بتواند پول را برای خود بسازد. تاریخ همواره صحنه‌ی مبارزات نابینای و زندگی انسان بدون دوراندیشی بوده است؛ و رهبری و حرکت انسان بر پایه‌ی تجربیات روزمره بوده است. گذار به دوران کشاورزی تغییر مهمی را به وجود آورد؛ نویسنده به آن به عنوان بزرگترین فریب تاریخ اشاره می‌کند، زیرا زندگی کشاورزی و کشت گیاهان مانند گندم، برنج و سیب‌زمینی به معنای تحقق چیزی مشابه بازگفتار شده است.

ادامه ...
واتس اپ
تلگرام
فیسبوک
لینکدین
پینترست

2 دیدگاه دربارهٔ «دانلود کتاب انسان خردمند»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما یک موتور جستجوی کتاب هستیم
اگر کتاب شما به اشتباه در سایت ما قرار گرفته و درخواست حذف دارید
از تلگرام یا ایمیل زیر به ما اطلاع دهید تا سریعا حذف کنیم

کتاب در حال بارگذاری لطفا صبر کنید …