دانلود کتاب غرب زدگی

موضوع اصلی این کتاب درباره ورود فرهنگ غربی و تاثیرات آن در کشور عزیزمان ایران می باشد . کتاب غرب زدگی اثر جلال آل احمد است.

دانلود کتاب غرب زدگی

مقدمه
اولین چیزی که می بینید خبری است که به شورای هدف فرهنگ ایران ارائه شده بود . این گزارش در دو جلسه از جلسات متعدد این شورا ( یکی در تاریخ هشتم آذر هزارو سیصدو چهل و دیگری در تاریخ بیست و هفتم دی هزارو سیصدو چهل ) مورد بررسی قرار گرفت . مجموعه‌ ای از گزارش‌ های ارائه شده توسط اعضای این شورا در بهمن ۱۳۴۰ توسط وزارت فرهنگ منتشر شد ، اما مطالب مربوط به این گزارش در آن صفحات موجود نبود ، که تاکنون شایستگی و امکان رسمی شدن آن گزارش فراهم نشده است ، به‌طوری‌ که هنوز هیچ‌ یک از واحد های وزارت فرهنگ قادر به منتشر کردن این گزارش به‌ صورت رسمی نیست .
هرچند اعضای محترم شورا در آن لحظه آماده بودند تا گزارش را بشنوند ، اما متأسفانه خبر پخش نشد و نسخه‌ های ماشینی آن به دست دوستان و همچنین این بزرگواران رسید . آنها گزارش را مطالعه و بررسی کرده و جوانب مختلف آن را بررسی کردند . یکی از این افراد ، دکتر محمود هومن بود که من را به دیدن یکی از آثار ارنست یونگر ، فیلسوف آلمانی به نام ” عبور از خط ” که در مورد نیهیلیسم است ، تشویق کرد .
زیرا همانطور که خودش گفت ، ما هر دو یک مطلب را با دو چشم دیده بودیم ، اما هر یک از ما آن را با دو زبان گفته بودیم و من که زبان آلمانی را نمی‌ دانستم ، خودم را در دستان او گذاشتم . به گونه‌ ای که به مدت سه ماه کامل ، هفته‌ ای حداقل دو روز و روزانه حداقل سه ساعت ، از او کمک گرفتم و از تعالیم او درس خواندم . به گونه‌ ای که گذشت از مجرد تلاش من در تفسیر و بیان ، به ترجمه از خط فکر و نظر جلال آل احمد پرداخته شد .
در حین این ماجرا ، کتاب ” کیهان ماه ” به چاپ رسید . در اوایل سال هزارو سیصدو چهل و یک ، قسمت 1 ” غرب زدگی ” ( کتاب ماه ) به چاپ رفت . ثلث اول این کتاب ، ” کیهان ماه ” ، توقیف شد و در نهایت فروخته شد تا هسته‌ ی ” غرب زدگی ” بین‌ داند و ” کیهان ماه ” دیگر منتشر نشد . من خودم با متن ” غرب زدگی ” در مهر هزارو سیصدو چهل و یک در 1000 نسخه به چاپ رساندم ، با اعتقاد به استقلال فکری . اکنون نیز قصد دارم همین متن را با اصلاحات و بازنویسی در تفسیرها و قضاوت‌ ها در اینجا مطرح کنم ، معتقدم که این تفسیر از گفتمان‌ های شفاهی حضرت احمد فرید ، یکی از اعضای شورای هدف فرهنگ است که در آن شورا حضور داشته و اگر تبادل نظری رخ داده باشد ، آن را از خود و او یاد می‌ کنم .
من امیدوار بودم که جرأت نویسنده برای ابراز این افکارش را ببینم . این کتاب ، که بار دوم چاپ شده ، از نسخه‌ های بسیار متفاوتی که در اواخر هزارو سیصدو چهل و دو نوشته شده است ، تفصیل‌ تر است . هدفم این بود که آن را برای چاپ دوم ، مناسب و قابل دسترسی‌ تر کنم ، اما ناشر قبلی ، بنگاه جاوید ، ورشکست و من دچار مشکلاتی شدم . اما آیا می‌ توان از پای خود بلند شد ؟ در فروردین هزارو سیصدو چهل و سه ، دوباره آن را نوشتم و ارسال کردم ، با امید اینکه به دست جوانان دانشجوی آن سرزمین برسد ، اما نتوانستم . اکنون ، با وجود همه‌ی سختی‌ ها و نابودی‌ ها ، من به عنوان نویسنده ، با محتوای اصلی این کتاب ، برای چند بار در تهران و یک بار در کالیفرنیا ، متن اصلی کتاب را به‌طور مخفیانه منتشر کردم .
پول های بیهوده ای که بندگان خدا برای خریدن آن ها هدر می‌ دهند و موجب بیش فروشی و تبلیغات در غرب می‌ شوند ، حقیقتا نگاهی به جامعه دارد . انتشار این اثر از سوی نویسنده واقعی به دیگران امکان می‌ دهد که نظرات خود را بیان کرده و بازار یابی کنند . این اثر در واقعیت به گوش تعداد زیادی از مردم می‌ رسد ، به گونه‌ ای که نظرات بسیاری مطرح می‌ شود ، حتی بسیاری از نقدها و پند های درست از آن برخوردار است .
اعتقاد داشتم که این مشکل تنها مسئله‌ ای از یک زمان معین است و تا یک دو سال بعد فراموش می‌ شوم . اما واقعیت این است که درد هنوز در جسم حضور دارد و بیماری به تدریج وارد مراحل پیشرفته‌ تر می‌ شود . با وجود تمامی حکم‌ ها ، ارزیابی‌ ها و نگرش‌ های شتابزده ، این واقعیت را قبول کردم و بخشش می‌ کنم ، حتی اگر پس از این همه تاسف ، قلم هنوز هم تند و تیز باقی بماند . همچنان امیدوارم که آن را از دست فتنه‌ های زمان نگه دارید ، که عوامل شیطانی هستند .

ادامه ...
واتس اپ
تلگرام
فیسبوک
لینکدین
پینترست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما یک موتور جستجوی کتاب هستیم
اگر کتاب شما به اشتباه در سایت ما قرار گرفته و درخواست حذف دارید
از تلگرام ، روبیکا یا ایمیل زیر به ما اطلاع دهید تا سریعا حذف کنیم

کتاب در حال بارگذاری لطفا صبر کنید …