دانلود کتاب پرنده آبی

داستان این کتاب دلنشین ، زندگی یک خواهر و برادر را در حالی روایت می‌ کند که به دنبال  یک پرنده‌ خاص می گردند ، حال  در این راه اتفاقات عجیب و غریبی برای آن‌ ها رخ می‌ دهد . کتاب پرنده آبی اثر موریس مترلینک است .

دانلود کتاب پرنده آبی

موریس مترلینک در سال ۱۸۶۲ در بلژیک متولد شد . اگرچه اصالتاً بلژیکی است ، اما به دلیل تحصیلات و تأثیر فرهنگ فرانسوی که در آن کشور دریافت کرده ، بسیاری او را به عنوان یک نویسنده فرانسوی می‌ شناسند . شیوه نگارش موریس مترلینک دارای تأثیر معلم دبستانش است و تمام آثار او به همین شیوه نوشته شده‌اند حتی نمایشنامه‌ هایش نیز . او گاهی از علائم و اشارات پر دردسر و پیچیده استفاده می‌ کند ، اما موضوعات آثارش همواره منحصر به فرد و نوآورانه بوده و ابتکار او در توصیف خاطرات ، درد و رنج‌ های درونی ، احساسات پیچیده و تقریباً غیرقابل وصف انسانی بسیار چشمگیر است ، و روانشناسی پنهان و پرمخاطراتی روح را به تصویر می‌ کشد .
آثار هانری فوریه کمپریتور فرانسوی شامل ” زندگی زنبوران عسل ” ، ” پرستشگاه مدفون ” ، ” باغ دورو ” ، ” فراست گل ها ” ، و ” ژویزل پیس در پنج پرده ” است . او همچنین تراژدی ” ماکیت ” را ( ترجمه شده به ” پرنده آبی ” ) و ” مونا وانا ” ( درام سه پرده ) به اپرا تبدیل کرده است .
علاوه بر این ، کلود دبوسی ، کمپریتور معروف فرانسوی ، ” پلناس و ملیزاند ” را به اپرا منتقل کرده و در سال ۱۸۹۲ پیس مترلینک را نخستین‌ بار به صحنه برد . سپس در ۱۹۰۲ میلادی ، پلاس نیز به پایان رسید و برای اولین بار به طرز شگفت انگیز و بی نظیری در اپراکمیک واقع در شهر پایتخت پاریس اجرا شد .
پس از دیدن و بررسی نخستین نمایش این اثر در مجله هفتگی موسیقی مینوید ، پل دوکان ، نقد کننده فرانسوی ، توصیف کرد که پایه ملودی این قطعه چگونگی چشم انداز است و هارمونی آن قوی و زیبا و به طرز محشری متراکم است ، به هر حال جسارت بالای اثر رژه ای نیست . او توجه ویژه‌ ای به توافق‌ های آرام و ناگفته شده دارد که با وجود پیچیدگی و ابهام ، همچنان در انطباق با ملودی اثر قرار دارند . موسیقی این قطعه به چشم می‌ خورد و مانند چیدمان دقیق و زیبای قالی‌ های گرانبها و بی نظیر ، روی سطح آن لغزش می‌ کند . اصولاً ، یکپارچگی این قطعه خارق العاده برجسته است ، و برخی از تغییرات آن بسیار جذاب و دارای ظرافتی فوق العاده و استثنایی هستند .
در پیس ” پرنده آبی ” ، مترلینک با همکاری پل دوکا ، یک کمپوزیتور فرانسوی ، پس از پنج سال از اجرای اپرای ” پلتاس ” ، آریان و بارب بلو را به صحنه آورده است . این اثر که نمادی از زحمات ده ساله ی پل دوکا برای موسیقی است ، یک شاهکار موسیقایی بی نظیر به شمار می‌ آید . اما شاهکار ” پرنده آبی ” نه تنها یک اثر موسیقی است ، بلکه یک کتاب فلسفی است که به شیوه‌ ای شیرین و نمادین تعریف شده است و از همه‌ ی کتاب‌ های مترلینک به خصوص در این پیس بیشتر دیده می‌شود .
شپنهوور می‌ گوید که در آثار هنری ، تأثیرات اصلی و مهم از طریق ژانر فانتزی به وجود می‌ آید . و او معتقد است که فانتزی باید همیشه قدرت تأثیر را به طرز شگفت انگیزی بیان کند. اگر همه چیز در یک اثر به طور کامل و مفید نشان داده شود و تفسیر شود ، فانتزی به جای شکوفایی و نو و نمایشگاه ، توضیح و تفسیر خواهد شد . مترلینگ همچنین در این زمینه راجب قدرت فانتزی می گوید ، هنر خلاقیت و عمق را به نحوی برجسته کرده است که این بسیار ارزشمند است .
این پیس برای اولین بار در تئاتر هنر مسکو در سی ام سپتامبر ۱۹۰۸ میلادی روی صحنه رفت و سپس در شهر های بزرگی همچون پاریس ، لندن ، برلین ، آمریکا و سراسر اروپا اجرا شد . این نمایش توانست به قشر های مختلف جامعه ، از کودکان هفت ساله تا سالخورده‌ های هفتاد ساله و بیشتر سنین ، شیرینی و لذت خاص خود را به طرز عجیبی منتقل کند .

ادامه ...
واتس اپ
تلگرام
فیسبوک
لینکدین
پینترست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما یک موتور جستجوی کتاب هستیم
اگر کتاب شما به اشتباه در سایت ما قرار گرفته و درخواست حذف دارید
از تلگرام ، روبیکا یا ایمیل زیر به ما اطلاع دهید تا سریعا حذف کنیم

کتاب در حال بارگذاری لطفا صبر کنید …